Sprężyny naciskowe na zamówienie: Producent sprężyn naciskowych: Wytwórnia sprężyn - Almech

Masz pytania?

Jesteś zainteresowany naszą ofertą? Napisz, wypełniając formularz lub zadzwoń. Pomożemy Ci dobrać odpowiednie produkty do Twojego zamówienia.

(+48) 48 385 51 99

Zapytaj o ofertę




    Sprężyny Naciskowe


    Sprężyny naciskowe – najpopularniejszy typ sprężyn

    Sprężyny naciskowe to najbardziej popularny i najczęściej stosowany typ sprężyn, mający szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach życia.


    Zastosowanie sprężyn naciskowych w różnych branżach

    Sprężyny naciskowe są wykorzystywane w motoryzacji, przemyśle maszynowym, sprzęcie AGD, a nawet w urządzeniach elektronicznych.


    Charakterystyka sprężyn naciskowych

    Charakteryzują się przestrzenią pomiędzy zwojami. Długość przerwy wraz z jedną średnicą drutu nazywana jest skokiem sprężyny. Skok sprężyny jest istotnym parametrem, który wpływa na charakterystykę pracy sprężyn naciskowych, decydując o ich elastyczności i wytrzymałości.


    Budowa sprężyn naciskowych – zwoje czynne i bierne

    Sprężyny naciskowe składają się ze zwojów czynnych, które przenoszą naprężenia działające wzdłuż osi sprężyny, oraz zwojów biernych, które znajdują się na końcach sprężyny, a ich celem jest utworzenie dwóch płaszczyzn równoległych do siebie i prostopadłych do osi sprężyny w celu prawidłowego rozłożenia siły wytwarzanej lub kumulowanej przez sprężynę. Zwoje bierne mogą znajdować się również w środku sprężyny i wówczas ich zadaniem jest zapobieganie łączeniu się ze sobą sprężyn. Zwoje czynne sprężyn naciskowych są odpowiedzialne za przenoszenie sił, co czyni je kluczowymi elementami konstrukcyjnymi.


    Funkcje zwojów biernych w sprężynach naciskowych

    Dzięki obecności zwojów biernych, kierunek działania siły obciążającej sprężyny naciskowej jest bardziej zbliżony do osi sprężyny, co zwiększa precyzję i efektywność pracy całego systemu, w którym sprężyna jest zainstalowana. W wielu przypadkach zwoje końcowe sprężyn naciskowych są dodatkowo szlifowane.


    Szlifowanie zwojów końcowych sprężyn naciskowych

    Szlifowanie zwojów końcowych ma na celu poprawę kontaktu sprężyny z innymi powierzchniami, co przyczynia się do zwiększenia żywotności elementów współpracujących oraz jest zabiegiem zmniejszającym wysokość sprężyny przy całkowitym jej ściśnięciu.


    Norma EN 15800:2009 dotycząca sprężyn naciskowych

    Norma EN 15800:2009, odnosząca się do sprężyn naciskowych, precyzyjnie określa wymagania jakościowe dla sprężyn zwijanych na zimno. Określa wymagania dotyczące sposobu szlifowania zwojów oraz dopuszczalnych odchyłek m.in. długości swobodnej, średnicy zewnętrznej, liczby zwojów, siły przy określonej długości, czy też stanu w jakim sprężyny powinny być dostarczane do odbiorcy. Dzięki ścisłemu przestrzeganiu norm, sprężyny naciskowe osiągają wysoką jakość, co jest kluczowe dla ich niezawodnego działania.


    Wszechstronność i trwałość sprężyn naciskowych

    Sprężyny naciskowe są niezastąpione w wielu aplikacjach ze względu na swoją wszechstronność, niezawodność i bardzo dużą żywotność liczoną nawet w milionach cykli pracy. Znajdują one zastosowanie w amortyzatorach, zaworach, klawiaturach komputerowych, systemach zawieszenia pojazdów i wielu innych urządzeniach, gdzie wymagane jest precyzyjne kontrolowanie sił. Wysoka jakość wykonania sprężyn naciskowych jest kluczowa, aby zapewnić długotrwałą i bezproblemową pracę urządzeń, w których są one stosowane.


    Image

    Rysunek. Sprężyny naciskowe. Zakończenia ze zwojami przyłożonymi szlifowanymi - typ 1; Zakończenia ze zwojami przyłożonymi - typ 2; lub bez zakończeń - zwoje nieprzyłożone nieszlifowane.


    Symbol Jednostka Opis
    ø d mm średnica drutu
    D mm średnica podziałowa sprężyny
    Di mm średnica wewnętrzna sprężyny – podawana i tolerowana najczęściej w przypadku pracy sprężyny na trzpieniu prowadzącym
    De mm średnica zewnętrzna sprężyny – podawana i tolerowana najczęściej w przypadku pracy sprężyny na w otworze prowadzącym (gnieździe)
    Dd mm średnica trzpienia prowadzącego (prowadzenie wewnątrz sprężyny)
    Dh mm średnica otworu prowadzącego (zewnętrzne prowadzenie sprężyny)
    F N siła sprężyny – podawana w parze z wysokością sprężyny w stanie obciążonym lub z ugięciem sprężyny sa
    L0 mm Nominalna wysokość sprężyny w stanie swobodnym
    L1, L2, … mm Długość sprężyny obciążonej siłą F1, F2, …
    e1 mm dopuszczalna odchyłka prostopadłości sprężyny nieobciążonej
    e2 mm dopuszczalna odchyłka równoległości powierzchni szlifowanej sprężyny nieobciążonej do średnicy zewnętrznej